Zielona Góra – miasto przyjazne studentom!

Logo miasta Zielona Góra Logo jubileuszu

Poznaj Zieloną Górę, miasto przyjazne studentom!

 

Na Uniwersytecie Zielonogórskim mamy dwa kampusy zlokalizowane na dwóch krańcach miasta oraz kilka budynków dydaktycznych w innych częściach Zielonej Góry. Aby sprawnie poruszać się pomiędzy nimi możecie skorzystać z kilku rozwiązań komunikacyjnych:

 

Elektryczne autobusy

W Zielonej Górze mamy nowoczesne Centrum Przesiadkowe, które znajduje się w sąsiedztwie dworca PKP, dlatego niemal wprost z pociągu możemy wejść do żółto-biało-zielonego pojazdu. W eksploatacji jest 86 autobusów niskopodłogowych – w tym 43 elektryczne. Codziennie na ulice miasta wyjeżdża 71 autobusów, służąc mieszkańcom 7 dni w tygodniu.

 

Zielonogórski Rower Miejski

Od marca do listopada dostępnych jest 400 rowerów, w tym rowery cargo oraz tandemy. Wynajem jest prosty. Możesz wypożyczyć rower miejski bezpośrednio na jednej z 40 stacji lub przez aplikację na Android lub iOS. Pierwsze 20 minut jest bezpłatne!

 

Hulajnogi elektryczne

Żeby korzystać z hulajnóg elektrycznych w Zielonej Górze należy pobrać aplikację na telefon. Opłata wstępna przy rejestracji wynosi 25 zł. Koszt opłaty startowej wynosi 2 zł. Później za każdą minutę jazdy lub postoju zapłacimy 0.50 zł. Hulajnogi, w przeciwieństwie do rowerów miejskich, nie mają swoich stacji. Można zostawić je w dowolnym miejscu w strefie.

mzk_square

KOMUNIKACJA

rowery_square

Centrum Rekreacyjno-Sportowe

Aktywnie wolny czas można spędzić CRS, gdzie znajduje się hala widowiskowo-sportowa na 5 tysięcy osób, w której odbywają się liczne imprezy sportowe i kulturalne na światowym poziomie. Znajduje się tam również część basenowa m.in. z z 8-torowyn basenem o długości 25 m, jedną z najdłuższych w Polsce zjeżdżalni rurowych o długości 210 m i balonem wodnym. Do części basenowej przylega strefa spa.

 

Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji

Ośrodek, na terenie którego odbywają się zawody Puchary Świata w pięcioboju nowoczesnym z pewnością przyciągnie niejednego studenta. Pływanie, jazda konna, strzelectwo, to zaledwie początek listy sportów, które można tu uprawiać.

 

Trasy rowerowe

Malowniczy krajobraz i liczne ścieżki rowerowe sprawią, że po zajęciach chętnie wsiądziecie na rower i wybierzecie się na poza miasta. Dzięki rozbudowanej i wciąż powiększającej się sieci dróg rowerowych, z powodzeniem zaplanujecie swoją wycieczkę, uwzględniając w niej najciekawsze punkty na turystycznej mapie okolic Zielonej Góry.

 

Szlaki Nordic Walking

Szlaki z pewnością Was zachwycą. Zwłaszcza, jeśli wybierzecie się na Wzgórza Piastowskie, które nie bez powodu odwiedzane są przez miłośników spacerów z kijkami. Kilkanaście świetnie oznakowanych tras poprowadzi Was przez malownicze tereny Zielonej Góry.

 

Ogród Botaniczny

Nieopodal Parku Piastowskiego znajduje się Ogród Botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego, którym uczelnia zarządza merytorycznie, edukacyjnie i naukowo. Powstał 2 2007 roku i od tego czasu jest doskonałym miejscem na spacery i odpoczynek np. z książką. Czynny całorocznie. Bilety wstępu: ulgowy – 1 zł, normalny – 2 zł. Grupy zorganizowane mogą zwiedzać Ogród z przewodnikiem.

 

Aeroklub Ziemi Lubuskiej

W Przylepie działa jeden z 46 oddziałów Aeroklubu Polskiego. To tutaj jedną ze swoich baz ma słynna grupa akrobacyjna „Żelazny”. Poza podziwianiem podniebnych pokazów, można tu także skoczyć ze spadochronem lub nauczyć się pilotażu. To również świetne miejsce na piknik czy n obserwacje zachodów Słońca!

 

Możesz zostać kibicem i oglądać na żywo mecze:

Ekstraklasowego Klubu Koszykarskiego / wielokrotnego mistrza Polski – ENEA Zastal BC Zielona Góra
Ekstraligowego Klubu żużlowego / wielokrotnego drużynowego mistrza Polski / drużyny najlepszej ligi świata PGE Ekstraliga – Falubaz Zielona Góra
Drużyny Futbolu amerykańskiego – WATAHA Zielona Góra

mtb_square

SPORT I REKREACJA

rowery_square

 

rowery_square
rowery_square
rowery_square

Wybierz się na spacer po jednym z najdłuższych ciągów spacerowych w Polsce.

Kolorowe kamienice, liczne kawiarenki i zabawne figurki bachusowe sprawią, że zostaniesz tu na dłużej. A po zwiedzaniu miasta wkręć się w niezapomnianą imprezę – znajdziesz tu dyskoteki oraz klimatyczne puby z bogatą ofertą artystyczną.
Polecamy tez wizyty w miejscach kulturalnych na mapie Zielonej Góry:

Lubuski Teatr

Filharmonia Zielonogórska

ZOK Amfiteatr

Galeria BWA

Więcej o atrakcjach naszego miasta znajdziecie pod adresem: https://visitzielonagora.pl/

deptak_square

KULTURA I ROZRYWKA

winobranie_square