Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

Nanotechnologia - nowy przyszłościowy kierunek na UZ!

28.02.2024 Kandydaci Studenci

nanotechnologia_-_nowy_kierunek_na_uz_3.png

Znamy nowy kierunek, który pojawi się w ofercie naszej uczelni podczas najbliższej rekrutacji na rok akademicki 2024/2025! Będzie to nanotechnologia - 3,5-letnie studia stacjonarne o profilu ogólnoakademickim, prowadzące do tytułu zawodowego inżyniera. Zapoznaj się z artykułem i dowiedz się więcej o tym ciekawym kierunku.

Co to za studia?

Studia na kierunku nanotechnologia przeznaczone są dla osób, które chcą zdobyć pogłębioną wiedzę w zakresie nanotechnologii - nowej nauki zajmującej się projektowaniem, tworzeniem i badaniem materiałów, urządzeń oraz układów w skali nano, czyli na poziomie pojedynczych atomów, cząsteczek i ich klastrów. Nanotechnologia zaliczana jest do technologii kluczowych, a badania naukowe prowadzone w tym zakresie mają nadany specjalny priorytet.

To, co nazywamy nanotechnologią, jest wypadkową wielu dyscyplin wspomagających m.in. fizyki czy inżynierii biomedycznej mających zastosowanie w licznych tradycyjnych branżach. Dlatego studenci zdobywają wiedzę z zakresu praw fizyki i chemii rządzących budową materii i ich wpływem na właściwości strukturalne, magnetyczne i elektryczne nanomateriałów. Studenci zapoznają się z nowoczesnymi technikami wytwarzania nanomateriałów, metodami badań nanomateriałów i ich dominującym współcześnie zastosowaniu w inżynierii biomedycznej. Zdobyta w trakcie studiów wiedza stanowić będzie wprowadzenie do prowadzenia dalszych badań naukowych w zakresie nanotechnologii.

Nanotechnologia z dużym powodzeniem jest już wykorzystywana w wielu obszarach - m.in. w elektronice (wykorzystując nanokrystaliczne materiały magnetyczne), technologiach materiałowych (wytwarzanie i projektowanie nowych materiałów o niezwykłych właściwościach jak np. materiałów bardzo lekkich o dużej wytrzymałości mechanicznej, niełuszczącej się farby, niebrudzących się tkanin, szyb itp.), medycynie (np. nanobiosensory, nanosystemy dostarczania leków, nanoroboty), w kosmetologii (kremy, filtry) i in. Fuzja elementów z fizyki i inżynierii biomedycznej daje w efekcie nanotechnologiczne materiały
i urządzenia o niespotykanych dotąd właściwościach i zastosowaniach w medycynie.

Celem kształcenia jest przygotowanie inżynierów nanostruktur zdolnych do podjęcia pracy w jednostkach przemysłowych i usługowych, których działalność oparta jest o wykorzystanie osiągnięć nanotechnologii. Profil kształcenia jest zogniskowany na rozwoju innowacyjnych produktów i aplikacji opartych na mikro- i nanotechnologii. Uzyskane wykształcenie jest na tyle uniwersalne, że pozwoli na podejmowanie pracy we wszystkich dyscyplinach nauk przyrodniczych, jak i szeroko rozumianej technice. Jednocześnie stanowi to istotny czynnik rozwoju gospodarczego w obszarze zaawansowanych technologii.

Kierunek nanotechnologia a potrzeby społeczno-gospodarcze

Potrzeby społeczno-gospodarcze związane z utworzeniem studiów na kierunku nanotechnologia wynikają przede wszystkim z szybkiego rozwoju tej dziedziny oraz z jej dużego znaczenia dla przemysłu i gospodarki.

Z jednej strony, nanotechnologia jest kluczową dziedziną dla rozwoju innowacyjnych technologii, a także dla tworzenia nowych produktów i usług. Dzięki zastosowaniu nanotechnologii możliwe jest m.in. wprowadzenie nowych materiałów o lepszych właściwościach, produkcja czujników i urządzeń medycznych o zwiększonej skuteczności, czy też poprawa jakości produktów przemysłowych.

Z drugiej strony, rozwój sektora nanotechnologicznego stwarza również potrzebę kształcenia wysoko wykwalifikowanej kadry inżynierskiej, posiadającej wiedzę i umiejętności z zakresu nanotechnologii. Studia na kierunku nanotechnologia umożliwiają zdobycie niezbędnych kompetencji technicznych oraz umiejętności analitycznych i problemowych, które są niezbędne dla pracy w sektorze nanotechnologicznym.

Podczas studiów studenci nauczą się m.in. o właściwościach i zastosowaniach nanomateriałów, metodach syntezy i charakterystyki materiałów nanostrukturalnych, a także o zastosowaniach nanotechnologii w różnych dziedzinach, takich jak medycyna, energia czy przemysł. Studia te pozwolą również nabyć i rozwinąć umiejętności miękkie, takie jak umiejętność pracy w zespole, komunikacja oraz kreatywne myślenie.

Kierunek nanotechnologia przygotuje studentów do pracy w sektorze przemysłowym i badawczym.

Promujemy nanotechnologię na UZ!

W ramach akcji promocyjnej nasi wykładowcy mogą przyjechać do szkoły ponadpodstawowej, gdzie wygłoszą wykład na jeden z zaproponowanych poniżej tematów oraz zaprezentują nowy kierunek. 

Propozycje wykładów:

1. Szalone skutki zmniejszenia rozmiarów

Prelegent: prof. dr hab. Andrzej Drzewiński

Opis: Formalnie rzecz biorąc jak coś jest „nano”, to jest baaaardzo małe, gdyż nanometr to jedna miliardowa część metra. Ciekawe że, właśnie o tyle średnio rosną paznokcie w ciągu jednej sekundy . A coś bardziej praktycznego? Proszę bardzo, utwórzmy rozmaite struktury o unikalnych dedykowanych własnościach z wykorzystaniem pojedynczych atomów i cząsteczek. Następnie wykorzystajmy je w medycynie, elektronice, transporcie i ogólnie w życiu codziennym. Brzmi lepiej? Podczas spotkania omówimy syntezę oraz badania właściwości nanostruktur, a także podamy przykłady ich komercyjnego wykorzystania. A jeśli uznasz, że to coś dla Ciebie, to jeszcze dowiesz się od nas, jak będą wyglądały nowo otwierane studia na tym kierunku.

2. Dlaczego „Nano” jest tak interesujące?

Prelegent: dr hab. inż. Katarzyna Arkusz, prof. UZ

Opis: Odkryj tajemniczy świat nanotechnologii, gdzie nauka spotyka się z niewidzialnymi wymiarami. Dowiedz się, jak technologia "Nano" rewolucjonizuje nasze życie codzienne. Czy wiesz, że badacze są w stanie manipulować pojedynczymi atomami, otwierając drzwi do niezwykłych możliwości? Nadajmy ubraniom zdolność samoczyszczenia dzięki nanocząstkom, które odpychają brud i wilgoć! Małe nanoroboty przemierzające nasze ciała w poszukiwaniu problemów zdrowotnych to nie science fiction, lecz rzeczywistość! Przygotuj się na niezapomnianą podróż "Nano" - Twoje wejście do wielkiego świata na małą skalę!

Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy na adres bp@uz.zgora.pl lub telefoniczny pod nr 68 328 23 54.


Wszelkie informacje na temat rekrutacji na studia znajdziesz na: rekrutacja.uz.zgora.pl.

Pliki do pobrania
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.Ochrona danych osobowych »