uz-logo-pion-2.png

Możliwości zatrudnienia / Informacje o kierunku

INFORMACJE O KIERUNKU


Po ukończeniu specjalności Biotechnologia farmaceutyczna, będziesz posiadał wiedzę o substancjach stosowanych w syntezie produktów leczniczych, aparaturze wykorzystywanej w przemyśle farmaceutycznym oraz nowoczesnych metodach analitycznych i nanotechnologii, farmakologii i toksykologii tych produktów. Zakres umiejętności umożliwi projektowanie leków przy użyciu narzędzi informatycznych oraz technik inżynierii genetycznej, symulowanie bioprocesów stosowanych w przemyśle farmaceutycznym oraz ocenę i analizę surowców oraz produktów leczniczych.

Po ukończeniu specjalności Biotechnologia żywności, będziesz posiadał wiedzę i umiejętności z zakresu chemii procesów biotechnologicznych, enzymologii, toksykologii, technologii przemysłów biotechnicznych, mikrobiologii żywności oraz oceny jakości produktów i procesów biotechnologicznych. Będziesz także znał i potrafił praktycznie wykorzystać techniki in vitro stosowane w hodowli roślin i zwierząt oraz ochronie środowiska (biopreparaty, oczyszczanie biologiczne, biotransformacje).

Po ukończeniu specjalności Mikrobioanalityka w biotechnologii, będziesz wyróżniał się pogłębioną wiedzą w zakresie budowy strukturalno – funkcjonalnej komórek eukariotycznych, markerów genetycznych oraz nowoczesnych technik analityki biochemicznej. Ta wiedza daje solidne podstawy do istoty tej specjalności, a więc wejścia w zagadnienia związane z bioanalityką w skali mikro, związaną z obszarem mikrobioanalityki oraz zdobycia umiejętności w projektowaniu, konstruowaniu i walidacji biosensorów o specyficznym, wąskim zakresie zastosowań w bioanalityce.    


MOŻLIWOŚĆ ZATRUDNIENIA


Absolwent specjalności Biotechnologia farmaceutyczna, przygotowany jest do podjęcia pracy zawodowej w przemyśle farmaceutycznym, jak również w branżach pokrewnych tj. w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją i dystrybucją leków, środków spożywczych i suplementów diety, w laboratoriach analitycznych, badawczych, diagnostycznych, zajmujących się analizą biologiczną i chemiczną oraz oceną jakości produktów. Zakres wiedzy ekonomicznej i prawa farmaceutycznego umożliwia mu podjęcie samodzielnej działalności gospodarczej.

Studia na specjalności Biotechnologia żywności, przygotowują do pracy w laboratoriach analityczno – chemicznych, biochemicznych i mikrobiologicznych, zwłaszcza w przetwórstwie spożywczym związanym z technologiami fermentacyjnymi i produkcją biopreparatów. Absolwenci tej specjalności mogą pracować na stanowiskach technologów, ale także wykwalifikowanych specjalistów w służbach sanitarnych i placówkach naukowo – badawczych, jak również w innych gałęziach gospodarki, tj. w przemyśle paszowym, a także chemii gospodarczej.

Absolwenci specjalności Mikrobioanalityka w biotechnologii, zdobędą przygotowanie do podjęcia pracy w instytucjach wykorzystujących nowoczesne techniki biotechnologiczne i biomolekularne. Zdobędą przygotowanie do pracy w przemysłach: spożywczym, rolniczym, farmaceutycznym, produkcji środków ochrony roślin, w badawczych i analitycznych laboratoriach biologicznych i medycznych, przedsiębiorstwach zajmujących się utylizacją odpadów, jak i do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18