Studia na kierunku biologia pozwalają na zdobycie wiedzy w zakresie nauk przyrodniczych, a także stwarzają możliwość kształcenia niezbędnych na współczesnym rynku pracy kompetencji pozwalających podjąć pracę w różnych obszarach gospodarki w zależności od wybranej specjalności.
Zdobyta pogłębiona wiedza wzbogacona o umiejętności praktyczne, pozwala na dogłębną analizę zjawisk i procesów biologicznych zachodzących na poziomie molekularnym (specjalność biologia molekularna), jak i w środowisku naturalnym (biologia środowiska). Oferujemy również możliwość zdobycia kwalifikacji do nauczania w szkole (biologia nauczycielska).
MOŻLIWOŚĆ ZATRUDNIENIA:
Po ukończeniu studiów będziesz przygotowany do pracy w specjalistycznych laboratoriach, w firmach biotechnologicznych transferujących nowoczesne technologie, terenowych stacjach badawczych oraz w instytucjach zajmujących się ochroną środowiska lub jednostkach administracji na stanowiskach wymagających przygotowania biologicznego.Będziesz mógł również prowadzić własną działalność gospodarczą w tym zakresie. W przypadku specjalności biologia nauczycielska przygotowany będziesz również do pracy w szkołach wszystkich szczebli, ośrodkach edukacyjnych.
Uprawnione do podjęcia studiów są osoby, które posiadają dyplom ukończenia studiów. Kandydaci przyjmowani są według kolejności na liście rankingowej, sporządzonej na podstawie punktacji uzyskanej za:
|
Jako kryterium dodatkowe brana jest pod uwagę liczba punktów za przeliczoną ocenę z egzaminu dyplomowego. W przypadku nie wpisania oceny z egzaminu dyplomowego do systemu rekrutacyjnego przyjmuje się liczbę punktów zero. |
Kandydat we wniosku o przyjecie na studia wybiera specjalność:
Przy czym o przyjęciu na specjalność decyduje dziekan wydziału, w ramach istniejących na wydziale możliwości kształcenia na specjalnościach.
Kandydat ubiegający się o przyjęcie na studia powinien posiadać kompetencje niezbędne do podjęcia kształcenia na studiach drugiego stopnia na kierunku biologia, w szczególności powinien posiadać:
SPRAWDŹ:
dla kierunku biologia kierunkiem:
zgodnym jest: | pokrewnym są: |
|
|
liczba dodatkowych punktow rekrutacyjnych: 2 |
liczba dodatkowych punktow rekrutacyjnych: 1 |
wyjaśnienie:
|
wyjaśnienie:
|
Dodatkowych punktow rekrutacyjnych nie przypisuje się w przypadku:
Na przykład kandydat po kierunku :
Kandydat, który ukończył studia na kierunku innym niż zgodny lub pokrewny, zobowiązany jest przystąpić do rozmowy kwalifikacyjnej, dotyczącej zagadnień z zakresu treści podstawowych i kierunkowych objętych programem studiów pierwszego stopnia na wybranym kierunku studiów.
Rozmowa kwalifikacyjna punktowana jest w skali 0 – 1 punkt
gdzie:
Wynik ukończenia studiów (S) uzyskany na dyplomie wg skali ocen stosowanej na innej uczelni niż UZ,
przelicza się na wynik (N) - wg skali ocen stosowanej na UZ
zgodnie z wzorem: N = 3 (S - m) / ( M - m ) + 2
przy oznaczeniach:
S - wynik uzyskany według skali ocen stosowanej na innych uczelni,
M – jest maksymalną oceną według skali stosowanej na innej uczelni.,
m – minimalną (dopuszczającą/kwalifikującą) oceną według skali stosowanej na innej uczelni.
Skalą (N) stosowaną na UZ jest skala: 5,0- 2,0, (gdzie M = 5,0; m = 2,0).