uz-logo-pion-2.png

studia I stopnia

Zdobędziesz wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu metod i koncepcji zarządzania na różnych poziomach zarządzania, tj. w odniesieniu do menedżerów najwyższego, średniego i najniższego szczebla. Będziesz potrafił analizować cele i podejmować decyzje dotyczące zagadnień strategicznych, taktycznych i operacyjnych w odniesieniu do różnych organizacji. Zdobędziesz umiejętności kierowania pracą zespołową przy wsparciu nowoczesnych technologii. 


MOŻLIWOŚĆ ZATRUDNIENIA:

Będziesz mógł pracować na stanowisku wykonawczym oraz menedżerskim w mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach usługowych, handlowych i produkcyjnych, urzędach administracji państwowej, w sektorze finansowym oraz organizacjach społecznych. Monitorowanie losów absolwentów i ich karier zawodowych dowodzi, że wiedza, umiejętności praktyczne i kompetencje społeczne zdobyte podczas studiów pozwalają na osiągnięcie sukcesu zawodowego.

W rekrutacji punktowane są

  • trzy przedmioty obowiązkowe:
    • język polski
    • język obcy nowożytny
    • matematyka
  • jeden dowolnie wybrany przedmiot dodatkowy spośród: 
    • język polski
    • matematyka

UWAGA:

  • brak przedmiotu obowiązkowego nie dyskwalifikuje z udziału w postepowaniu rekrutacyjnym
  • przedmiot dodatkowy to zawsze ten najwyżej punktowany

zarzadzanie_2.png


Wyniki egzaminu maturalnego dwujęzycznego nie są uznawane z przedmiotów innych niż języki obce nowożytne, dla tych przedmiotów obowiązują wyniki egzaminów maturalnych jak dla poziomu podstawowego i rozszerzonego, w zależności od tego, na jakim poziomie przedmiot był zdawany. Wyniki egzaminu maturalnego dwujęzycznego uzyskane na świadectwie dojrzałości uznawane są wyłącznie z języka obcego nowożytnego. Przelicza się je na procenty „nowej” matury z wagą 1,2 na świadectwie dojrzałości za poziom rozszerzony, jednak nie więcej niż 100%, chyba, że szczegółowe zasady rekrutacji dla kierunku na wydziale stanowią inaczej.

PROGI PUNKTOWE:


Na kierunku tym nie publikujemy progów punktowych. Rekrutacja na naszej Uczelni polega na zakwalifikowaniu kandydatów o największej liczbie punktów rekrutacyjnych w ramach uchwalonego limitu miejsc. Na wyniki rekrutacji w danym roku akademickim wpływ ma wiele zmiennych często, niezależnych od samych kandydatów, jak i od uczelni. Do czynników, które mają wpływ na znaczenie różnic w danym roku akademickim, należy zaliczyć: stopień trudności matury, zainteresowanie danym kierunkiem studiów, limity miejsc, kryteria kwalifikacji czy zmiany w ofercie studiów. Z tego względu wyniki z poprzednich lat nie są wiarygodną podstawą do prognozowania wyników tegorocznej rekrutacji.


SPRAWDŹ JAK PRZELICZYĆ PUNKTY:

Egzamin maturalny jest przeprowadzany w Polsce przez Centralną Komisję Egzaminacyjną od 2005 roku w liceach, a od 2006 roku w technikach. Jego wyniki są wyrażone w skali od 0 do 100%.


Liczba punktów rekrutacyjnych (LP) wyliczana jest według wzoru:


LP = 0,2 m1 + 0,2 p1 + 0,15 o1 + 0,25 o2 + 0,2 w2

gdzie:

m1 – oznacza punkty za przedmiot  matematyka z części pisemnej egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym

p1 – oznacza punkty za przedmiot  język polski z części pisemnej egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym

o1 – oznacza punkty za przedmiot  język obcy nowożytny z części pisemnej egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym

o2 – oznacza punkty za przedmiot  język obcy nowożytny z części pisemnej egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym

w2 – oznacza punkty za jeden przedmiot wybrany spośród:  język polski, matematyka z części pisemnej egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym


przy czym:

  • wyniki egzaminu maturalnego podane w procentach należy wpisać do systemu rekrutacyjnego przeliczając je na punkty według zasady 1 procent = 1 punkt;
  • w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony;
  • za równoważny przedmiotowi informatyka, uważane są przedmioty o nazwach: elementy informatyki, podstawy informatyki lub technologia informacyjna.

European Baccalaureate (matura europejska) – prawo do wydawania tego typu świadectw posiadają jedynie Szkoły Europejskie i  szkoły akredytowane. Listę szkół oferujących naukę w ramach tego programu można znaleźć na stronie organizacji: www.eursc.org. Maturę europejską zdaje się w formie pięciu egzaminów pisemnych i trzech egzaminów ustnych. Każda ocena wystawiana jest w skali 1–10.


Liczba punktów rekrutacyjnych (LP) wyliczana jest według wzoru:


LP = 0,2 m1 + 0,2 p1 + 0,15 o1 + 0,25 o2 + 0,2 w2

gdzie:

m1 – oznacza punkty za przedmiot  matematyka z części pisemnej egzaminu EB na poziomie podstawowym

p1 – oznacza punkty za przedmiot  język polski z części pisemnej egzaminu EB na poziomie podstawowym

o1 – oznacza punkty za przedmiot  język obcy nowożytny z części pisemnej egzaminu EB na poziomie podstawowym

o2 – oznacza punkty za przedmiot  język obcy nowożytny z części pisemnej egzaminu EB na poziomie rozszerzonym

w2 – oznacza punkty za jeden przedmiot wybrany spośród:  język polski, matematyka z części pisemnej egzaminu EB na poziomie rozszerzonym


przy czym:

  • wyniki egzaminu EB należy wpisać do systemu rekrutacyjnego przeliczając je na punkty według zasady:
    • 1 – 1,95 punktów EB – 5 punktów,
    • 2 – 2,95 punktów EB – 10 punktów,
    • 3 – 3,95 punktów EB – 15 punktów,
    • 4 – 4,95 punktów EB – 20 punktów,
    • 5 – 5,95 punktów EB – 25 punktów,
    • 6 – 6,95 punktów EB – 30 punktów,
    • 7 – 7,95 punktów EB – 47,5 punktów,
    • 8 – 8,95 punktów EB – 65 punktów,
    • 9 – 9,95 punktów EB – 82,5 punktów,
    • 10 punktów EB – 100 punktów,
  • w przypadku, gdy na dyplomie EB podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony;
  • za równoważny przedmiotowi informatyka, uważane są przedmioty o nazwach: elementy informatyki, podstawy informatyki lub technologia informacyjna.

International Baccalaureate Diploma (matura międzynarodowa IB) jest to kwalifikacja międzynarodowa odpowiadająca polskiej maturze, organizowana przez szkoły akredytowane przez International Baccalaureate (listę takich szkół można znaleźć na stronie organizacji: www.ibo.org). Egzamin ten charakteryzuje się tym, że na dyplomie matury międzynarodowej znajdują się oceny z sześciu lub siedmiu przedmiotów, wyrażone w skali od 1 do 7.


Liczba punktów rekrutacyjnych (LP) wyliczana jest według wzoru:


LP = 0,2 m1 + 0,2 p1 + 0,15 o1 + 0,25 o2 + 0,2 w2

gdzie:

m1 – oznacza punkty za przedmiot  matematyka z części pisemnej egzaminu IB na poziomie SL

p1 – oznacza punkty za przedmiot  język polski z części pisemnej egzaminu IB na poziomie SL

o1 – oznacza punkty za przedmiot  język obcy nowożytny z części pisemnej egzaminu IB na poziomie SL

o2 – oznacza punkty za przedmiot  język obcy nowożytny z części części pisemnej egzaminu IB na poziomie HL

w2 – oznacza punkty za jeden przedmiot wybrany spośród:  język polski, matematyka z części pisemnej egzaminu IB na poziomie HL


przy czym:

  • wyniki egzaminu IB należy wpisać do systemu rekrutacyjnego przeliczając je na punkty według zasady:
    • 1 punkt IB – 10 punktów,
    • 2 punkty IB – 30 punktów,
    • 3 punkty IB – 44 punktów,
    • 4 punkty  IB– 58 punktów,
    • 5 punktów IB – 72 punktów,
    • 6 punktów IB – 86 punktów,
    • 7 punktów IB – 100 punktów,
  • poziom SL traktowany jest jak poziom podstawowy, a poziom HL jak poziom rozszerzony;
  • w przypadku, gdy na dyplomie IB podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie HL, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom SL, przyjmuje się dla poziomu SL punkty za poziom HL;
  • za równoważny przedmiotowi informatyka, uważane są przedmioty o nazwach: elementy informatyki, podstawy informatyki lub technologia informacyjna.

Matura zagraniczna jest to dokument spoza polskiego systemu edukacji, który w kraju jego wydania uprawnia do podjęcia studiów.

  • Posiadane przez kandydata wyniki są analizowane przez komisje rekrutacyjne i przeliczane do skali od 0 do 100. Przeliczone w ten sposób punkty są przypisywane do przedmiotów i poziomów nowej matury. W tym celu kandydat zobowiązany jest wgrać na swój profil rekrutacyjny skany dokumentów uprawniających do ubiegania się o przyjęcie na studia oraz innych dokumentów wymaganych do podjęcia studiów w kraju ich wydania.
  • Jeżeli kandydat posiada zaświadczenie o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów z OKE, o których mowa w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty to posiadane przez niego wyniki będą przez komisje rekrutacyjne przeliczane w skali 1 procent = 1 punkt i przypisywane do przedmiotów, i poziomów nowej matury. W tym celu kandydat zobowiązany jest wgrać na swój profil rekrutacyjny skany dokumentów uprawniających do ubiegania się o przyjęcie na studia oraz innych dokumentów wymaganych do podjęcia studiów w kraju ich wydania. Brak wgrania skanów wskazanego dokumentu w terminie może skutkować uzyskaniem zero (0) punktów rekrutacyjnych i  nieprzyjęciem na studia.

uwaga! Jeżeli kandydat nie wgra skanów wymaganych dokumentów w terminie, wówczas uzyska zero (0) punktów rekrutacyjnych, co może skutkować nieprzyjęciem na studia.


Liczba punktów rekrutacyjnych (LP) wyliczana jest według wzoru:


LP = 0,2 m1 + 0,2 p1 + 0,15 o1 + 0,25 o2 + 0,2 w2

gdzie:

m1 – oznacza punkty/ocenę za przedmiot  matematyka z części pisemnej egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym

p1 – oznacza punkty/ocenę za przedmiot  język polski z części pisemnej egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym

o1 – oznacza punkty/ocenę za przedmiot  język obcy nowożytny z części pisemnej egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym

o2 – oznacza punkty/ocenę za przedmiot  język obcy nowożytny z części pisemnej egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym

w2 – oznacza punkty/ocenę za jeden przedmiot wybrany spośród:  język polski, matematyka z części pisemnej egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym


przy czym:

  • wyniki egzaminu maturalnego przelicza się na punkty równe częściom całkowitym liczb wyliczonych według wzoru:  P = 98 ( S-m) / (M – m) + 2, gdzie S jest przeliczaną oceną, M – maksymalną, m – minimalną (dopuszczającą – kwalifikującą) oceną według skali stosowanej w szkole zagranicznej;
  • w przypadku, gdy na egzaminie maturalnym nie ma oceny za egzamin pisemny, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny i odwrotnie, gdy nie ma oceny za egzamin ustny z danego przedmiotu przyjmuje się ocenę za egzamin pisemny;
  • w przypadku, gdy na świadectwie dojrzałości podana jest punktacja danego przedmiotu wyłącznie na poziomie rozszerzonym, a w zasadach rekrutacji uwzględniane są też punkty za poziom podstawowy, przyjmuje się dla poziomu podstawowego punkty za poziom rozszerzony;
  • za równoważny przedmiotowi informatyka, uważane są przedmioty o nazwach: elementy informatyki, podstawy informatyki lub technologia informacyjna.

Sprawdź jak przeliczyć swoje punkty >>>

Egzamin dojrzałości jest to egzamin przeprowadzany w Polsce w szkołach średnich do 2004 roku w liceach , a od 2006 roku w technikach. Egzamin ten charakteryzuje się tym, że jego wyniki są wyrażone w skali od 2 do 5 (do roku 1991) lub od 1 do 6 (w latach późniejszych).


uwaga! Jeżeli kandydat posiada zaświadczenie o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów z OKE, o których mowa w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty to posiadane przez niego wyniki będą przez komisje rekrutacyjne przeliczane w skali 1 procent = 1 punkt i przypisywane do przedmiotów, i poziomów nowej matury. W tym celu kandydat zobowiązany jest wgrać na swój profil rekrutacyjny skany dokumentów uprawniających do ubiegania się o przyjęcie na studia oraz innych dokumentów wymaganych do podjęcia studiów w kraju ich wydania. Brak wgrania skanów wskazanego dokumentu w terminie może skutkować uzyskaniem zero (0) punktów rekrutacyjnych i  nieprzyjęciem na studia.


Liczba punktów rekrutacyjnych (LP) wyliczana jest według wzoru:


LP = 0,2 m1 + 0,2 p1 + 0,15 o1 + 0,25 o2 + 0,2 w2

gdzie:

m1 – oznacza ocenę za przedmiot  matematyka z części ustnej egzaminu dojrzałości

p1 – oznacza ocenę za przedmiot  język polski z części ustnej egzaminu dojrzałości

o1 – oznacza ocenę za przedmiot  język obcy nowożytny z części ustnej egzaminu dojrzałości

o2 – oznacza ocenę za przedmiot  język obcy nowożytny z części pisemnej egzaminu dojrzałości

w2 – oznacza punkty za jeden przedmiot wybrany spośród:  język polski, matematyka z części pisemnej egzaminu dojrzałości


przy czym:

  • wyniki egzaminu dojrzałości podane w ocenach przeliczane są na punkty według zasady:
    • w skali 6-stopniowej ocena:
      • celująca – 100 punktów,
      • bardzo dobra – 85 punktów,
      • dobra – 65 punktów,
      • dostateczna – 45 punktów,
      • mierna i dopuszczająca – 30 punktów,
    • w skali 4-stopniowej ocena:
      • bardzo dobra – 100 punktów,
      • dobra – 65 punktów,
      • dostateczna – 30 punktów.
  • w przypadku, gdy na egzaminie dojrzałości nie ma oceny za egzamin pisemny z danego przedmiotu, a w zasadach rekrutacji uwzględniana jest taka ocena, przyjmuje się ocenę za egzamin ustny i odwrotnie, gdy nie ma oceny za egzamin ustny z danego przedmiotu przyjmuje się ocenę za egzamin pisemny;
  • za równoważny przedmiotowi informatyka, uważane są przedmioty o nazwach: elementy informatyki, podstawy informatyki lub technologia informacyjna.

Laureaci oraz finaliści olimpiad stopnia centralnego uzyskują 100 % punktów rekrutacyjnych z każdego przedmiotu branego pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym opartym wyłącznie na konkursie świadectw.


Na kierunku zarządzanie uwzględniane są nastepujące olimpiady:


  • OLIMPIADA FIZYCZNA
  • OLIMPIADA GEOGRAFICZNA
  • OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA HISTORYCZNA
  • OLIMPIADA INFORMATYCZNA
  • OLIMPIADA LINGWISTYKI MATEMATYCZNEJ
  • OLIMPIADA "LOSY ŻOŁNIERZA I DZIEJE ORĘŻA POLSKIEGO"
  • OLIMPIADA MATEMATYCZNA
  • OLIMPIADA MEDIEWISTYCZNA
  • OLIMPIADA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
  • OLIMPIADA "WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ O UBEZPIECZENIACH SPOŁECZNYCH"
  • OLIMPIADA WIEDZY EKONOMICZNEJ
  • OLIMPIADA WIEDZY O BANKACH
  • OLIMPIADA WIEDZY O PLANOWANIU I ZARZĄDZANIU KARIERĄ ZAWODOWĄ
  • OLIMPIADA WIEDZY O POLSCE I ŚWIECIE WSPÓŁCZESNYM
  • OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA WIEDZY O PRAWIE
  • OLIMPIADA WIEDZY O TURYSTYCE
  • OLIMPIADA WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ "GWIEZDNY KRĄG"
  • OLIMPIADA WIEDZY O WYNALAZCZOŚCI
  • OLIMPIADA WIEDZY TECHNICZNEJ
  • OLIMPIADA ZNAJOMOŚCI AFRYKI

Laureaci konkursów ogólnopolskich, uzyskują 100 % punktów rekrutacyjnych z każdego przedmiotu branego pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym opartym wyłącznie na konkursie świadectw.


Na kierunku zarządzanie uwzględniane są nastepujące konkursy:


  • KONKURS  „HISTORIA I KULTURA ŻYDÓW POLSKICH”
  • KONKURS HISTORYCZNY „OLIMPIADA SOLIDARNOŚCI. DWIE DEKADY HISTORII”
  • KONKURS  „ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – BOHATEROWIE NIEZŁOMNI”
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18